Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Interpretacje indywidualne w kontroli podatkowej

23 sierpnia 2023 | Rachunkowość | Natalia Kowalska

Interpretacje podatkowe to niedrogi i łatwo dostępny instrument zabezpieczający podatnika przed błędem w rozliczeniach podatkowych. Aby był on skuteczny, należy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Warto również wiedzieć, jak się zachować, w przypadku próby zakwestionowania gwarantowanej przez przepisy ochrony wynikającej z posiadanej interpretacji.

Odpowiedź na wątpliwości

Interpretacja indywidualna wydaje się być odpowiedzią na zawiłość przepisów podatkowych. Zgodnie z przepisami, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zainteresowanym może być osoba fizyczna, osoba prawna, a także inny podmiot, do którego działalności ma zastosowanie prawo podatkowe. O wydanie interpretacji może wystąpić wspólnie kilka zainteresowanych pomiotów.

Składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej ma obowiązek wyczerpująco opisać stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie. Przygotowanie odpowiedniego, spełniającego wymogi, ale i przemyślanego wniosku jest zasadniczo najważniejszym zadaniem wnioskodawcy, jeżeli nie chce ryzykować, że interpretacja indywidualna nie spełni swojej funkcji. KIS jest bowiem związany treścią złożonego wniosku i nie może „dopowiedzieć” sobie żadnych informacji, których we wniosku nie ma, ale też powinien wziąć pod uwagę wszelkie aspekty przedstawione przez wnioskodawcę.

I tak, należy zastanowić się jakie okoliczności danego zdarzenia są istotne z punktu widzenia przepisów podatkowych i te okoliczności zgodnie z prawdą opisać. Skąd czerpać wiedzę o tym, które okoliczności należy we wniosku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12654

Wydanie: 12654

Spis treści
Zamów abonament